Race Photos

Webster Education Foundation Home
Licensed to Webster High School - WI   HY-TEK's Meet Manager 8/10/2013 09:42 AM
                   Webster Education Foundation - 8/10/2013                    
                           5K Walk/Run for Education                           
                              Webster, Wisconsin                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 1-12 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women 1-12
  1 Horstman, Jade            12 Unattached                     26:52.92  
  2 Redner, Kylie              7 Unattached                     34:55.54  
  3 Emery, Elle               12 Unattached                     43:03.60  
  4 Janssen, Hannah            9 Unattached                     53:56.63  
  5 Messer, Winter             9 Unattached                     54:06.55  
 
Event 1  Women 13-16 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women 13-16
  1 Pope, Emilie              16 Unattached                     27:01.17  
  2 Pettersen, Eva            15 Unattached                     27:02.54  
  3 Mosher, Mahilet           13 Unattached                     35:54.16  
  4 Calixto, Carolina         14 Unattached                     35:54.63  
  5 Flatten, Emily            13 Unattached                     49:38.77  
 
Event 1  Women 17-19 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women 17-19
  1 Nutt, Breanna             18 Unattached                     30:35.90  
 
Event 1  Women 20-29 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women 20-29
  1 Nutt, Bethany             21 Unattached                     27:02.07  
 
Event 1  Women 30-39 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women 30-39
  1 Cobb, Natalie             32 Unattached                     28:28.02  
  2 Jacobs, Leah              32 Unattached                     28:42.77  
  3 Janssen, Stefanie         30 Unattached                     30:30.25  
  4 Grass, Lindsay            30 Unattached                     32:40.70  
  5 Swenson, Wendy            35 Unattached                     34:39.19  
  6 Horstman, Brandy          34 Unattached                     34:56.12  
  7 Hopke, Stacy              37 Unattached                     36:37.24  
  8 Miroslaw, Jennifer        38 Unattached                     39:51.88  
  9 Geisler, Michelle         38 Unattached                     54:33.11  
 
Event 1  Women 40-49 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women 40-49
  1 Volkmann, Wilma           45 Unattached                     24:08.68  
  2 Elmgren, Jodi             42 Unattached                     27:09.17  
  3 Kraft, Sheri              42 Unattached                     28:47.25  
  4 Stewart, Jean             47 Unattached                     44:14.07  
  5 Pope, Debie               43 Unattached                     46:39.62  
  6 Nutt, Cheryl              46 Unattached                     46:41.46  
  7 Stoll, Shari              47 Unattached                     48:56.43  
  8 Flatten, Georgeann        46 Unattached                     49:43.03  
  9 Gustafson, Erica          45 Unattached                     49:43.44  
 
Event 1  Women 50+ 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women 50+
  1 Krause, Deanna            51 Unattached                     24:52.80  
  2 Doll, Mary                56 Unattached                     27:31.19  
  3 Smith, Patty              54 Unattached                     44:13.12  
  4 Swenson, Dolores          52 Unattached                     46:43.78  
  5 Coveau, Peg               74 Unattached                     53:56.89  
  6 Johnson, Kim              56 Unattached                     54:41.70  
  7 Schaaf, Cheryl            64 Unattached                     54:43.50  
  8 Drahos, Karen             56 Unattached                     54:45.12  
  9 Phernetton, Rose          70 Unattached                     54:47.07  
 10 Gackstetter, Jeanette     62 Unattached                     54:59.89  
 11 Niemi, Bonnie             68 Unattached                     55:00.05  
 
Event 1  Boys 1-12 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men 1-12
  1 Redner, Tanner            10 Unattached                     24:16.47  
  2 Hopke, Kale               10 Unattached                     30:39.56  
  3 Flatten, AJ                9 Unattached                     35:59.91  
  4 Hopke, Koy                 8 Unattached                     36:25.89  
  5 Mirloslaw, Jacob           7 Unattached                     39:48.27  
  6 Pope, Zachary             10 Unattached                     53:59.76  
 
Event 1  Men 13-16 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men 13-16
  1 Cooper, Billy             16 Unattached                     17:08.50  
  2 Schrooten, Andrew         16 Unattached                     17:16.62  
  3 Formanek, Daniel          16 Unattached                     20:02.27  
  4 Volkmann, Camilo          14 Unattached                     20:55.36  
  5 Formanek, Joey            13 Unattached                     22:24.30  
  6 Gustafson, Alec           15 Unattached                     24:38.41  
  7 Smith, Jake               15 Unattached                     25:13.42  
  8 Gustafson, Trent          13 Unattached                     27:07.31  
 
Event 1  Men 17-19 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men 17-19
  1 Smith, Matthew            19 Unattached                     17:18.00  
  2 Hopkins, Cullan           18 Unattached                     20:43.96  
  3 Moseley, Jacob            17 Unattached                     55:04.89  
 
Event 1  Men 20-29 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men 20-29
  1 Erickson, Joey            20 Unattached                     16:12.18  
  2 Wilhelm, Jacob            22 Unattached                     23:37.72  
  3 Pettersen, Russell        27 Unattached                     27:03.13  
  4 Janssen, Will             29 Unattached                     28:11.87  
 
Event 1  Men 40-49 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men 40-49
  1 Howe, Jeff                49 Unattached                     19:30.17  
  2 Blithe, Robert            44 Unattached                     25:34.84  
  3 Hopkins, Rick             44 Unattached                     28:47.87  
  4 Miroslaw, William         45 Unattached                     29:45.79  
  5 Moseley, Don              49 Unattached                     30:12.96  
 
Event 1  Men 50+ 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Men 50+
  1 Hinze, Kevin              52 Unattached                     25:40.13  
  2 Wilhelm, Ron              61 Unattached                     30:51.27  
  3 Garcia, Greg              63 Unattached                     37:04.98  
  4 Schaaf, Joe               70 Unattached                     45:58.95